ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 10 شهریور 1390 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()
((هم میهنان گرامی درخواست دارم بعد از خواندن نوشته در نظر سنجی هم دیدگاه خود را ثبت کنید))
کتاب هرودوت اکنده از بزرگنمایی های ماهرانه هست و دوستانی که مانند من اهل تاریخ هستن این رو خوب میدونن اما دوست دارم به دیدگاه های بعضی از تاریخشناسان کشورمون توجه کنیم تا این مهم رو بهتر دریابیم:
استاد ثاقب فر "شور بختانه مترجمان تاریخ هرودوت که البته بخشهای بسیاری از ان هنوز هم ترجمه نشده است ان را تاریخ بی طرفانه ای میخوانند! استادی در کتاب "منابع تاریخ ایران" ستایش بسیاری از بی طرفی هرودوت کرده است و من بی گمانم که ایشان اصلا تاریخ هرودوت را نخوانده اند.
تاریخ هرودوت 9 کتاب است که درست به سبک یک
تراژدی یونانی است و همانگونه که قالی های ما نظمی دارند که انان را اهنگین نشان میدهد این کتاب هم برابر با تراژدی های یونانی و مانند یک سمفونی نوشته شده است. شش کتاب از ان پیشگفتاری است بر سه کتاب پایانی که گزارش جنگهای خشایار شاه  با یونانی هاست (اگر دوست دارید در مورد خشایار شاه و جنگهای اون با یونانی ها بیشتر بدونید برید به قسمت موضوعات- خشایار شاه.). درست به مانند یک نمایشنامه نخست ایرانی ها را بزرگ میکند و شمار ارتش ان را به گونه ی خنده اوری نشان میدهد در جایی یک ملیون و هفتصد هزار ودر جای دیگر دو ملیون و هفتصد هزار ! و در جایی نیز به نقل از سنگ نگاشته ی ستون سنگی که به یاد بود شکست لئونیداس اسپارتی در جنگ با ایران ساخته شده است میگوید 300 اسپارتی یونانی به دست 3 ملیون ایرانی کشته شدند.
در چند رویه پس از ان میگوید منظور از 3 ملیون سپاه اصلی است چون اگر خدمه همراه هر سرباز را به حساب بیاوریم شمار سپاهیان ایرانی در جنگ با 300 اسپارتی 5ملیون تن بوده است! و اما امروزه بر پایه پزوهش های مغرض ترین غربی ها هم شمار ارتش ایران در ان جنگ 300 هزار بازگفته میشود. ومیبینیم که ان بزرگنمایی ها همه تبلیغاتی بوده است.
هرودوت در جایی دیگر میگوید :" ایرانی ها هزار و اندی هم کشتی داشتند  اما توفان امد و شماری از ان ها نابود شدند و خدایان کمک کردن که شمار کشتی های ما با انها برابر شود و سر انجام حدود سیصد و اندی کشتی با هم جنگیدند" سراسر کتاب هرودوت اکنده از بزرگنمایی های ماهرانه است که البته بخشی از حقایق هم در ان یافت میشود چون نمیدانستند که بازگو کردن انهاروزی به سود ما ایرانی ها میشود"
دکتر کزازی در رونمایی کتاب نقد تاریخی هرودوت ارزش تاریخی تواریخ را به کلی انکار کرده و میگوید :برای هرکس که بر خرد خود بنیاد میکند کتاب تاریخی هرودوت مگر کتابی افسانه ای نیست. از دید من این کتاب نیازی به نقد ندارد و یا اگر دارد این نقد باید افسانه شناختی باشد نه نقد تاریخی... ساختار این کتاب افسانه ای است ولی گاهی نمودهای تاریخی هم در ان میبینیم. استاد کزازی کتاب هرودوت را نه تنها اثری تاریخی نمیداند بلکه بر این باور است که در پاره ای زمینه ها ضد تاریخی است.زمانی که او(هرودوت) از مورچه های هندوستان مینویسد "از سگ کوچکتر و از روباه بزرگترند. واز شتری که پاهای عقبی ان هرکدام دو ران و دو زانو دارد" تنها داوری خرد است که ما را به نپذیرفتن دیدگاههای او رهنمون خواهد شد.
"ناهید زندی" کارشناس ارشد ایران شناسی نیز دراین باره  چنین میگوید:کتاب تواریخ هرودوت از روزگاران دور اندیشمندان را به خود مشغول داشته است. از همان روزگاری که (سیرون) لقب پدر تاریخ را به هرودوت داد و(پلوتارک) در بد نهادی او نوشت.(استرابون) ارزش افسانه های هومر را بیش از بازگفته های تاریخی هرودوت دانست و (کتزیانس) دروغگویی هرودوت را در نوشته هایش هم وارد دانست وتا زمانی که (امیر مهدی بدیع)30 سال از عمرش را صرف رو کردن دست این کتاب کرد.

برگرفته از هفته نامه امرداد           
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 9 شهریور 1390 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()
عید سعید فطر بر تمام مسلمانان روزه دار ایران زمین شاد باد


درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic