ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()

همانطور که می دانید قرار بود منشور کوروش کبیر در سال گذشته به مدت چهار ماه از سوی موزه بریتانیا به موزه ملی ایران تحویل داده شود تااین شئ باارزش ومهم در سرزمین اصلی خود به نمایش گذاشته شود ولی بعد موزه بریتانیا اعلام کرد که دو قطعه جدید از منشور کوروش یافت شده که باید مورد برسی و تحلیل قرار گیرد. در ادامه طی در خواست دوباره موزه ملی ایران موزه بریتانیا قبول کرد که منشور کوروش را از ٢١ شهریور ماه تا ٢١ دی ماه در اختیار موزه ملی ایران قرار دهد. روز ٢١ شهریور ماه منشورکوروش با حضور اقای رئیس جمهور واقای نیل مک گریگور مدیر موزه بریتانیا و خانم ازاده اردکانی رئیس کل موزه ملی ایران د ر همین موزه پرده برداری شد.

مدیر موزه بریتانیا در طی سخنرانی خودگفت:

پس از برگزاری دو نمایشگاه "امپراطوری فراموش شده "و"شاه عباس"ازسوی موزه ملی ایران در موزه بریتانیا برای موزه بریتانیا افتخار بزرگی بود تا بتواند منشور کوروش والواح میخی مربوط به ان را برای یک نمایشگاه عالی به موزه ملی ایران به امانت بسپارد. استوانه طی کاوش های باستان شناسی موزه بریتانیا در عراق شهر بابل در سال ١٨٧٩ کشف شد این استوانه در پای دیواری از شهر بابل بعد از فتح ان شهر توسط کوروش درسال ٥٣٩ قبلاز میلاد دفن شده بود. این استوانه به خط میخی بابلی نگاشته شده ودرمتن ان امده است که :

"باکمک خدای مردوک کوروش بابل را بدون جنگ فتح کرد وخدایان متعدد را حفظ کردومردمان مختلفی را که به بابل اورده شده بودند به سرزمین اصلی خود برگرداند"

انچه بر این استوانه حک شده خبر از تفکری روشن در عهد قدیم دارد که بسیار نادر مینماید از همین رو این استوانه نقش واثری خاص پیدا کرده استوانه کوروش توسط مردم جهان به عنوان سمبولی ازمقاومت و احترام شناخته میشود تا انجا که از کوروش در کتاب مقدس هم نام برده شده است. درحقیقت منشورکوروش درزمره میراث فرهنگی جهان محسوب میشود وهمین موضوع است که موزه بریتانیا را مکلف میکند به بهترین نحو از ان نگهداری کرده و به جهانیان معرفی کند. و حال فرصت مناسبی است تامنشور در سرزمین اصلی اش ایران مهد و زادگاه کوروش به نمایش گذاشتبه شود.

نیل مک گریگور

مدیر موزه بریتانیا

کشف استوانه:

استوانه کوروش درسال١٨٧٩میلادی درکاوش های هرمزد رسام از سوی موزه بریتانیا دربخش جنوبی ویرانه های موسوم به تل عمران (معروف به جمجمه) در بابل (عراق امروزی) کشف شد که احتمالا در زیر یکی از دیوارهای بابل باستانی روزگاری دفن شده بود. احتمال دارد کوروش کبیر این استوانه را به عنوان یک کتیبه پی بنا براساس یک سنت قدیمی به دست خود دران مکان قرار داده باشد.

هرمزدرسام کاشف منشور کوروش:

هرمزد رسام متولد سال١٨٢٦ میلادی است او با اینکه نامی ایرانی داشت در یک خانواده مسیحی اشوری در موصل به دنیا امد که در ان زمان زیر نظر خلافت عثمانی اداره میشد . رسام در١٩ سالگی همراه با  استن هنری لیارد به کاوش در تپهای باستانی نمرود پرداخت اوسپس به توصیه لیارد برای تحصیل به انگلستان رفت وهیات امنای موزه بریتانیا ازرسام خواست تاپس از لیارد به جای او به کاوش بپردازد. او بعدها با داشتن مجوزی از دولت عثمانی توانست به کاوش در اشور وبابل بپردازد  ازیافتهای مهم او میتوان به نقش برجستهای شکار شیر در کاخ اشور بانی پالوتزئیناتمفرغی دروازه بالاوات مربوط به شلمانسر سوم پادشاه اشور وهمجنین استوانه مربوط به نبونید وکتیبه های حاوی متن افرینش وافسانه توفان ونزدیک به یکصد هزار سند نوشتاری باستانی اشاره کرد  که مجموعه مهمی ازنوشتهای جهان باستان را تشکیل میدهد.

یکی از مهمترین یافته های او استوانه کوروش بود .به پاس یافته های پر ارزش او اکادمی سلطنتی علوم در تورین ایتالیا جایزه برازا شامل ١٢ هزار فرانک به رسام اهدا کرد. رسام پس از سال ١٨٨٢ بیشتر در برایتون در جنوب انگلستان اقامت داشت وبه نوشتن کتاب هایی درباره کاوش های اشوری وبابلی ومسیحیان خاور میانه وزندگی نامه خود مشغول بود. اما زندگی نامه او هرگز انتشار نیافت واز سرنوشت دست نوشته های او خبری در دست نیست.

رسام پس از یک زندگی پرماجرا در روز ١٦ سپتامبر ١٩١٠ دربرایتون درگذشت ودرانجا به خاک سپرده شد.  
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()

با درود

امروز 29 اکتبر و 7 ابان روز جهانی پدر همه ایرانیان کوروش کبیره بیایید این روز رو پاس بداریم متن منشور کوروش رو که الان هم در موزه ملی ابران هست رو می تونید در پایین بخونید.. «كورش» (در بابلی: ‹كو- رَ – آش›)، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه «بـابِـل» ‹با- بی- لیم›، شاه «سـومـر» ‹شو- مـِ- ری› و «اَكَّـد» ‹اَ‌ك- كـَ- دی- ای›، …

2. ... همه جهان

3. ... مرد ناشایستی به فرمانروایی كشورش رسیده بود.

4. او آیین‌های كهن را از میان برد و چیزهای ساختگی بجای آن گذاشت.

5. معبدی بَدلی از نیایشگاه «اِسَـگیلَـه» ‹اِ- سَگ- ایلَـه› برای شهر «اور» ‹او- ریم› و دیگر شهرها ساخت.

6. او كار ناشایست قربانی كردن را رواج داد كه پیش از آن نبود ... هر روز كارهایی ناپسند می‌كرد، خشونت و بد‌كرداری.

7. او كارهای ... روزمره را دشوار ساخت. او با مقررات نامناسب در زنـدگی مـردم دخالت می‌كرد. اندوه و غم را در شهرها پراكند. او از پرستش «مَــردوك» ‹اَمَـر- اوتو› خدای بزرگ روی برگرداند.

8. او مردم را به سختی معاش دچار كرد. هر روز به شیوه‌ای ساكنان شهر را آزار می‌داد. او با كارهای خشنِ خود مردم را نابود می‌كرد ... همه مردم را.

9. از ناله و دادخواهی مردم، «اِنـلیل/ ایـلّیل» خدای بزرگ (= مردوك) ناراحت شد ... دیگر ایزدان آن سرزمین را ترك كرده بودند. (منظور آبادانی و فراوانی و آرامش)

10. مردم از خدای بزرگ می‌خواستند تا به وضع همه باشندگان روی زمین كه زندگی و كاشانه‌اشان رو به ویرانی می‌رفت، توجه كند. مردوك خدای بزرگ اراده كرد تا ایزدان به «بابِـل» بازگردند.

11. ساكنان سرزمین «سـومِـر» و «اَكَّـد» مانند مردگان شده بودند. مردوك بسوی آنان متوجه شد و بر آنان رحمت آورد.

12. مردوك به دنبال فرمانروایی دادگر در سراسر همه كشورها به جستجو پرداخت. به جستجوی شاهی خوب كه او را یاری دهد. آنگاه او نام «كورش» پادشاه «اَنْـشان» ‹اَن- شـَ- اَن› را برخواند. از او بنام پادشاه جهان یاد كرد.

13. او تمام سرزمین «گوتی» ‹كو- تی- ای› را به فرمانبرداری كورش در آورد. همچنین همه مردمان «ماد» ‹اوم- مـان‌مَـن- دَه› را. كـورش با هر « سیاه سر» (همه انـسان‌ها) دادگرانه رفتار كرد.

14. كورش با راستی و عدالت كشور را اداره می‌كرد. مردوك، خدای بزرگ، با شادی از كردار نیك و اندیشه نیكِ این پشتیبان مردم خرسند بود.

15. او كورش را برانگیخت تا راه بابل را در پیش گیرد؛ در حالی كه خودش همچون یاوری راستین دوشادوش او گام برمی‌داشت.

16. لشكر پر شمار او كه همچون آب رودخانه شمارش ناپذیر بود، آراسته به انواع جنگ‌افزارها در كنار او ره می‌سپردند.

17. مردوك مقدر كرد تا كورش بدون جنگ و خونریزی به شهر بابل وارد شود. او بابل را از هر بلایی ایمن داشت. او «نَـبـونـید» ‹نـَ- بو- نـَ- اید› شاه را به دست كورش سپرد.

18. مردم بابل، سراسر سرزمین سومر و اَكَّـد و همه فرمانروایان محلی فرمان كورش را پذیرفتند. از پادشاهی او شادمان شدند و با چهره‌های درخشان او را بوسیدند.

19. مردم سروری را شادباش گفتند كه به یاری او از چنگال مرگ و غم رهایی یافتند و به زندگی بازگشتند. همه ایزدان او را ستودند و نامش را گرامی داشتند.

20. منم «كـورش»، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه توانمند، شاه بابِـل، شاه سومر و اَكَّـد، شاه چهار گوشه جهان.

21. پسر «كمبوجیه» ‹كـَ- اَم- بو- زی- یَه›، شاه بزرگ، شاه «اَنْـشان»، نـوه «كـورش» (كـورش یكم)، شاه بزرگ، شاه اَنشان، نبیره «چیش‌پیش» ‹شی- ایش- بی- ایش›، شاه بزرگ، شاه اَنشان.

22. از دودمـانی ‌كـه ‌همیشه شـاه بـوده‌اند و فـرمانـروایی‌اش را «بِل/ بعل» ‹بـِ- لو› (خداوند/ = مردوك) و «نَـبـو» ‹نـَ- بو› گرامی می‌دارند و با خرسندی قلبی پادشاهی او را خواهانند. آنگاه كه بدون جنگ و پیكار وارد بابل شدم؛

23. همه مـردم گام‌های مرا با شادمانی پذیرفتند. در بارگاه پادشاهان بـابـل بر تخت شهریاری نشستم. مَردوك دل‌های پاك مردم بابل را متوجه من‌كرد، زیرا من او را ارجمند و گرامی داشتم.

24. ارتش بزرگ من به صلح و آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید.

25. وضع داخلی بابل و جایگاه‌های مقدسش قلب مرا تكان داد ... من برای صلح كوشیدم. نَـبونید، مردم درمانده بابل را به بردگی كشیده بود، كاری كه در خور شأن آنان نبود.

26. من برده‌داری را برانداختم. به بدبختی‌های آنان پایان بخشیدم. فرمان دادم كه همه مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند و آنان را نیازارند. فرمان دادم كه هیچكس اهالی شهر را از هستی ساقط نكند. مردوك از كردار نیك من خشنود شد.

27. او بر من، كورش، كه ستایشگر او هستم، بر پسر من «كمبوجیه» و همچنین بر همه سپاهیان من،

28. بركت و مهربانی‌اش را ارزانی داشت. ما همگی شادمانه و در صلح و آشتی مقام بلندش را ستودیم. به فرمان مَردوك همه شاهانی كه بر اورنگ پادشاهی نشسته‌اند؛

29. و همه پادشاهان سرزمین‌های جهان، از «دریای بالا» تا «دریای پایین» (دریای مدیترانه تا خلیج فارس)، همه مردم سرزمین‌های دوردست، همه پادشاهان «آموری» ‹اَ- مور- ری- ای›، همه چادرنشینان،

30. مـرا خـراج گذاردند و در بـابـل بر من بـوسـه زدنـد. از ... تا «آشـــور» ‹اَش- شور› و «شوش» ‹شو- شَن›.

31. من شهرهای «آگادِه» ‹اَ- گـَ- دِه›، «اِشنونا» ‹اِش- نو- نَك›، «زَمبان» ‹زَ- اَم- بـَ- اَن›، «مِتورنو» ‹مـِ- تور- نو›، «دیر» ‹دِ- ایر›، سرزمین «گوتیان» و شهرهای كهن آنسوی «دجله» ‹ای- دیك- لَت› كه ویران شده بود را از نو ساختم.

32. فرمان دادم تمام نیایشگاه‌هایی كه بسته شده بود را بگشایند. همه خدایان این نیایشگاه‌ها را به جاهای خود بازگرداندم. همه مردمانی كه پراكنده و آواره شده بودند را به جایگاه‌های خود برگرداندم. خانه‌های ویران آنان را آباد كردم. همه مردم را به همبستگی فرا خواندم.

33. همچنین پیكره خدایان سومر و اَكَّـد را كه نَـبونید بدون واهمه از خدای بزرگ به بابل آورده بود؛ به خشنودی مَردوك به شادی و خرمی،

34. به نیایشگاه‌های خودشان بازگرداندم، بشود كه دل‌ها شاد گردد. بشود، خدایانی كه آنان را به جایگاه‌های مقدس نخستین‌شان بازگرداندم،

35. هر روز در پیشگاه خدای بزرگ برایم خواستار زندگانی بلند باشند. بشود كه سخنان پر بركت و نیكخواهانه برایم بیابند. بشود كه آنان به خدای من مَردوك بگویند: ‘‘به كورش شاه، پادشاهی كه ترا گرامی می‌دارد و پسرش كمبوجیه جایگاهی در سرای سپند ارزانی دار.’’

36. بی‌گمان در روزهای سازندگی، همگیِ مردم بابل، پادشاه را گرامی داشتند و من برای همه مردم جامعه‌ای آرام فراهم ساختم. (صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا كردم). . . . .

37. … غاز، دو اردك، ده كبوتر. برای غازها، اردك‌ها و كبوتران…

38. ... باروی بزرگ شهر بابل بنام «ایمگور- اِنـلیل» ‹ایم- گور- اِن- لیل› را استوار گردانیدم ...

39. ... دیوار آجری خندق شهر را،

40. ... كه هیچیك از شاهان پیشین با بردگانِ به بیگاری گرفته شده به پایان نرسانیده بودند؛

41. ... به انجام رسانیدم.

42. دروازه‌هایی بزرگ برای آنها گذاشتم با درهایی از چوب «سِدر» و روكشی از مفرغ ...

43. ...كتیبه‌ای از پـادشاهی پیش از من بنام «آشور بانیپال» ‹آش- شور- با- نی- اَپ- لی›

44. ...

45. ... برای همیشه!

درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic