ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 25 بهمن 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()

با درود به شما دوستان اریایی. دوستانی که نوشته قبلی را نخوانده اند خواهشا بخوانند و دیدگاه خودشون رو بدند. و از همه دوستان میخوام که در نظر سنجی شرکت کنن.

روز سپندارمذگان ( روز عشق گرامی باد )
روز  29  بهمن روز سپندار مذگان
روز عشق شاد باد
وقتی به شروع و چگونگی وقوعش فكر می كنم، بنظرم همه چیز گیج و پیچیده می آید! اما ظاهرا این گیجی چندان هم عجیب ودور از انتظار نیست،چون عبارت "ضربه فرهنگی" را چنین تعریف كرده اند: "تغییراتی در فرهنگ كه موجب به وجود آمدن گیجی، سردرگمی و هیجان می شود." این ضربه چنان نرم و آهسته بر پیكر ملت ما فرود آمد كه جز گیجی و بی هویتی پی آمد آن چیزی نفهمیدیم! شاید افراد زیادی را ببینید كه كلمات Hi  و Hello  را با لهجه غلیظ Americanاش تلفظ می كنند. اما تعداد افرادی كه از واژه درود استفاده می كنند، بسیار نادر است! همینطور كلمه Thanks  بیش از سپاسگزارم و Good bye  بسیار راحت تر از «بدرود» در دهان ها می چرخد.
ما حتی به این هم بسنده نكرده ایم!
این روزها مردم برگزاری جشن ها و مناسبت های خارجی را نشانه تجدد، تمدن و تفاخر می دانند.سفره هفت سین نمی چینند، اما در آراستن درخت كریسمس اهتمام می ورزند!
جشن شب یلدا كه به بهانه بلند شدن روز، برای شكرگزاری از بركات و نعمات خداوندی برگزار می شده است را نمی شناسند، اما همراه و همزمان با بیگانگان روز شكرگزاری برپا می كنند! همه چیز را در مورد  Valentine و فلسفه نامگذاریش می دانند، اما حتی اسم "سپندار مذگان" به گوششان نخورده است.
چند سالی ست حوالی26  بهمن ماه  (14  فوریه) كه می شود هیاهو و هیجان را در خیابان ها می بینیم.  مغازه های اجناس كادوئی لوكس و فانتزی غلغله می شود. همه جا اسم Valentine  به گوش می خورد.
از هر بچه مدرسه ای كه در مورد والنتاین سوال كنی می داند كه "در قرن سوم میلادی كه مطابق می شود با اوایل امپراطوری ساسانی در ایران، در روم باستان فرمانروایی بوده است بنام كلودیوس دوم. كلودیوس عقاید عجیبی داشته است از جمله اینكه سربازی خوب خواهد جنگید كه مجرد باشد. از این رو ازدواج را برای سربازان امپراطوری روم قدغن می كند.كلودیوس به قدری بی رحم وفرمانش به اندازه ای قاطع بود كه هیچ كس جرات كمك به ازدواج سربازان را نداشت.اما كشیشی به نام والنتیوس(والنتاین)،مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می كرد.كلودیوس دوم از این جریان خبردار می شود و دستور می دهد كه والنتاین را به زندان بیندازند. والنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان می شود .سرانجام كشیش به جرم جاری كردن عقد عشاق،با قلبی عاشق اعدام می شود...بنابراین او را به عنوان فدایی وشهید راه عشق می دانند و از آن زمان نهاد و سمبلی می شود برای عشق!"
اما كمتر كسی است كه بداند در ایران باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از 
میلاد، كه از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است!
جالب است بدانید كه این روز در تقویم جدید ایرانی دقیقا مصادف است با  29  بهمن، یعنی تنها  3  روز پس از والنتاین فرنگی! این روز "سپندار مذگان" یا "اسفندار مذگان" نام داشته است. فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان "روز عشق" به این صورت بوده است كه در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می كردند و علاوه بر اینكه ماه ها اسم داشتند، هریك از روزهای ماه نیز یك نام داشتند. بعنوان مثال روز اول "روز اهورا مزدا"، روز دوم، روز بهمن ( سلامت، اندیشه) كه نخستین صفت خداوند است، روز سوم اردیبهشت یعنی "بهترین راستی و پاكی" كه باز از صفات خداوند است، روز چهارم شهریور یعنی "شاهی و فرمانروایی آرمانی" كه خاص خداوند است و روز پنجم "سپندار مذ" بوده است. سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن. زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یك چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند. در هر ماه، یك بار، نام روز و ماه یكی می شده است كه در همان روز كه نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و كه در ماه مهر، "مهرگان" لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت كه در ماه دوازدهم سال كه آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند.

سپندار مذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است كه هر دو در كنار هم معنا 
پیدا می كردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان
نیز زنان و دختران را برتخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها
 اطاعت می كردند.
ملت ایران از جمله ملت هایی است كه زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و كلا جهان بینی ایرانیان باستان است. از آنجایی كه ما با فرهنگ باستانی خود ناآشناییم شكوه و زیبایی این فرهنگ با ما بیگانه شده است. نقطه مقابل ملت ما آمریكاییها هستند كه به خود جهان بینی دچار می باشند. آنها دنیا را تنها از دیدگاه و زاویه خاص خود نگاه می كنند. مردمانی كه چنین دیدگاهی دارند، متوجه نمی شوند كه ملت های دیگر شیوه های زندگی و فرهنگ های متفاوتی دارند. آمریكاییها بشدت قوم پرستند و خود را محور جهان می دانند. آنها بر این باورند كه عادات، رسوم و ارزش های فرهنگی شان برتر از سایرین است. این موضوع در بررسی عملكرد آنان بخوبی مشهود است. بعنوان مثال در حالی كه این روزها مردم كشورهای مختلف جهان معمولا به سه، چهار زبان مسلط می باشند، آمریكاییها تقریبا تنها به یك زبان حرف می زنند. همچنین مصرانه در پی اشاعه دادن جشن ها و سنت های خاص فرهنگ خود هستند.
"اطلاع داشتن از فرهنگ های سایر ملل" و "مرعوب شدن در برابر آن فرهنگ ها"
دو مقوله كاملا جداست.
با مرعوب شدن در برابر فرهنگ و آداب و رسوم دیگران، بی اینكه ریشه در خاك، در فرهنگ و تاریخ ما داشته باشد، اگر هم به جایی برسیم، جایی ست كه دیگران پیش از ما رسیده اند و جا خوش كرده اند!
برای اینكه ملتی در تفكر عقیم شود، باید هویت فرهنگی تاریخی را از او گرفت. فرهنگ مهم ترین عامل در حیات، رشد، بالندگی یا نابودی ملت ها است. هویت هر ملتی در تاریخ آن ملت نهاده شده است. اقوامی كه در تاریخ از جایگاه شامخی برخوردارند، كسانی هستند كه توانسته اند به شیوه مؤثرتری خود، فرهنگ و اسطوره های باستانی خود را معرفی كنند و حیات خود را تا ارتفاع یك افسانه بالا برند. آنچه برای معاصرین و آیندگان حائز اهمیت است، عدد افراد یك ملت و تعداد سربازانی كه در جنگ كشته شده اند نیست؛ بلكه ارزشی است كه آن ملت در زرادخانه فرهنگی بشریت دارد.
شاید هنوز دیر نشده باشد كه روز عشق را از  26  بهمن  ( Valentine) به  29  بهمن (سپندار مذگان ایرانیان باستان) منتقل كنیم. بدرود.

منبع: تارنمای چوایران نباشد تن من مباد.
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 بهمن 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()
با درود به شما دوستان اریایی
درود به مردان اریایی و بانوان پارسی درود به همرزمان مهربانم امیدوارم درود و هزارن درود مرا پذیرا باشید. خوندن نوشته زیر بر هر ایرانی واجبه. ممنون. راستی تو نظر سنجی هم شرکت کنید.
نمی دونم... نمی دونم چند تا از این دوستانی که پیوند دادم یا چقدر از کسانی که به تارنمای تاریخ ایران سر میزنن رو میتونم همرزم بنامم نمی دونم چند تاشون واسه ایران جون میدن نمی دونم تا به امروز تونستم به هدفی که دارم نزدیک بشم یا نه. اما خیلی چیزا رو فهمیدم من تونستم بفهمم که هرکی هرچیزی که میگه با باور نمیگه فهمیدم که هرکس میاد و میگه (درود. کوروش. ایران) و خودش رو سرباز ایران نام میده ممکنه سرباز نباشه به عکس دشمن باشه (البته بعضی ها که سر سخنم امروز با اونهاست). چند وقتی هست در بعضی تارنماها نوشته هایی ضد ادیان میبینم ضد حقوق بشر و ضد انسانیت نوشته هایی در مورد ترک ستیزی و...
ای کوروش تو نخواب که ملتت در خواب است
ارامگاهت غرقه به زیر اب است
این بار نه بیگانه که دشمن زخود است
صد ننگ به ما که روح تو بی تاب است
میخوام برم سر اصل مطلب میخوام بگم اقایی که توی اون تارنمای اهریمنیت مینویسی اسلام فلانه بیساره و یک دین بزرگ اللهی رو مسخره میکنی بهش ناسزا میگی پیشوایانش رو دروغ گو خطاب میکنی بدون 98 درصد مردم ایران مسلمان هستند تو داری هموطنت رو تحقیر میکنی یعنی همه این مردم تو انتخاب دین اشتباه کردن و این همه علما و دانشمند اشتباه میگن و تو راست میگی نکنه پیامبری؟
اقایونی که جدیدن برای ضربه زدن به ایران و ایجاد نفاق در کشور اومدید این ازدواج محارم در دین زرتشت رو باب کردید بدونید دین زرتشت پیشینه ای چند هزار ساله در ایران داره دین کوروش بوده چند هزار نفر زرتشتی در ایران داریم (البته به لطف بعضی دوستان که فکر میکنم زرتشتی هستند این دروغ بزرگ رسوا شد) و بدونید شما دارید یک دین بزرگ اللهی رو با دروغ های بزرگتون تحریف میکنید. اقایی که میگی یهودی کثیفه یهودی ها حقوق بشر رو زیر پا گذاشتن به فلسطین حمله کردن بدون اون کسایی که به این کشور حمله کردن اسرائیلی و صهیونیست هستن و توله سگهای انگلیس و امریکا در خاورمیانه هستن و بدون چند هزار نفر یهودی ایرانی داریم در همین ایران. ادم نادانی که از نژاد و رنگ و... گفتگو میکنی نژاد پرستی دشمن کوروش بود وچیزی بود که کوروش باش جنگید و به دیدگاه من کسی جز کوروش هم نتونسته تا امروز این غول نژاد پرستی رو شکست بده. هموطن بیدارشو بیدارشو این حرفها موجب نفاق در کشور میشه بعضی ها اسلام رو مساوی اعراب میدونن اسلام یک دین بزرگ اللهی هست اسلام هم مثل دیگر ادیان از یک قوم سر دراورده و جهانی شده حالا این قوم عربها بودن که خدا خواست ادمشون کنه و اخرین پیامبر رو از میان اون قوم وحشی بر انگیخت ولی اونا انقدر پست بودن که هنوز هم که هنوزه ادم نشدن. اعراب همونطور که به ایران عزیزمون زخم زدند به اسلام هم زخمها زدند عربها در یک زمان واحد همه کار کردند :1- نابودی تمدنها (حمله به ایران و روم)2- از بین بردن دین(دین اسلام که حالا به چندین شاخه تبدیل شده)3- کشتن پیشوایان دینی(امام علی و امام حسین و...).
هموطنان دوستان این رو بدونید که ما با این تفکرات به هیچ جا نمیرسیم جز نابودی وتجزیه شدن ایران من یه بختیاری هستم ریشه ام همونجایی هست که کوروش بزرگ به دنیا اومده ومیخوام این رو بگم که ایرانیان ما باید به دین هم به کیش هم به نژاد هم به همه چیز هم احترام بذاریم این بحث نژاد باید برچیده شه بعضی ها هموطنهای اذری رو بسیار تحقیر میکنن ای ننگ به این ادمها کشوری که کوروش بنیان گذاشت تشکیل شده بود از نژادهای مختلف و ادیان متفاوت اما همه به نژاد و دین هم احترام میگذاشتند همه با هم برادر بودن. هموطنان برادران خواهران ما هر دینی که داریم چه زرتشتی چه مسلمان و چه یهودی و مسیحی و...باید به هم وبه دین هم احترام بذاریم. ایرانی رشتی و بندری و اصفهانی و خوزستانی و سیستانی نداره ایرانی ایرانیه و بدونید این بحث دین توطئه اسرائیل و انگلیس هست که شعارشون هم اینه (دین بر علیه مردم) این یعنی چی؟یعنی نابودی ایران به دست خود ایرانیان. ایرانیها اگاه باشید ما باید راهرو پدرمون کوروش بزرگ باشیم و من هدفم همین هست و با این اشخاص برخورد میکنم.
کلام اخر:یکپارچگی. یکرنگی. اتحاد و همبستگی موجب سر بلندی و پیروزی ما میشه ما باید چه مسلمون و زرتشتی و چه یهودی و مسیحی دست در دست هم باشیم (برای بار هزارم) ما باید چه لر و کرد وچه ترک و بلوچ دست در دست هم باشیم وایران رو بسازیم این پایه و درون مایه ایران هخامنشی بود. به امید باز گشت به شکوه اون روزگار
                                  تا شانه به شانه باشیم        هرگز از هم نپاشیم
بدرودنوشته شده در تاریخ چهارشنبه 13 بهمن 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()
رحلت اخرین پیامبر خدا حضرت محمد(درود خدا بر او وخاندان پاکش باد) وشهادت امام حسن ( درود خدا بر او وخاندان پاکش باد) بر تمام مسلمانان ایران زمین تسلیت باد.


نوشته شده در تاریخ یکشنبه 10 بهمن 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()

با درود به شما دوستان اریایی

دوستان و همرزمان مهربانم بانوان پارسی و مردان اریایی که خون ناب ایرانی در رگهای شما جوشش دارد درود و هزارن درود مرا پذیرا باشید. دوستان من رو ببخشن که چند روزی در خدمت نبودم ولی از این پس با نیرویی دو چندان به تلاش و کوشش( به یاری شما همرزمان خوبم) در راه ایران میپردازم. نوشته زیر در مورد جشن بزرگ سده میباشد البته میدونم که کمی دیر در تارنما قرار داده شده ولی شما به بزرگی خودتون ببخشید و امیدوارم نوشته ای کامل و خوب باشه وشما خشتون بیاد بدرود.


این جشن، جشنی برای بزرگداشت آتش است. و اهمیت آن همچون مهرگان و نوروز است

  زمان برگزاری آن در  آبان روز از بهمن ماه برابر با 10 بهمن در گاهشماری ایرانی است. در واقع این جشن در شامگاه چهلمین روز پس از جشن شب چله(شب یلدا)، در آبان روز از بهمن ماه و در چله­ی زمستان، با نام جشن سَدَه ، ست یا سده سوزی  برگزار می شود. ایرانیان معتقد بودند که در شب یلدا خورشید متولد می شود. و در جشن سده این نوزاد 40 روز دارد در واقع ایرانیان 10 و 40 روز پس از متولد شدن کودک را جشن می گرفته اند.

روایات گوناگونی درباره پیدایش جشن سده و علت نام گذاری آن آمده است

1- یکی از معروفترین روایات در این باره داستان هوشنگ شاه و مار است که فردوسی نیز در شاهنامه خود از آن سخن به میان آورده است. داستان این گونه روایت شده است:

روزی هوشنگ شاه با یك صد تن از یاران به کوه رفت. ماری عظیم الجثه به سوی او و یارانش رفت، هوشنگ شاه سنگی به سوی مار پرتاب كرد. سنگ به سنگ دیگری  برخورد کرد و چون هر دو سنگ  چخماق بودند آتشی افروخته شد و مار سوخت ، آنگاه هوشنگ شاه خدای را شکر گفته  و آنها پدید آمدن آتش را جشن گرفتند و آن را سده نامیدند. شاید چون یاران هوشنگ شاه 100 تن بودند چنین نامی را انتخاب شده است. فردوسی نیز این حادثه را چنین روایت می کند:

برآمد به سنگ گران سنگ خرد           هم آن و هم این سنگ گردید خرد

فروغی پدید آمد از هر دو سنگ           دل سنگ گشت از فروغ آذرنگ

جهاندار پیش جهان آفرین                  نیایش همی كرد و خواند آفرین

كه او را فروغی چنین هدیه داد             همین آتش آنگاه قبیله نهاد

2 چون كیومرث دارای  یكصد فرزند شد جشنی برپا گردید كه آن را سده نامیدند . برخی این داستان را به حضرت آدم نسبت نیز دادند. البته در اسطوره ایران کیومرث اولین انسان شناخته شده است.

3- همان طور که بیان شد ایرانیان  دهمین و چهلمین روز پس از تولد را جشن می گرفته اند و سده روز چهلم بعد از تولد خورشید (شب یلدا) است و چون از این روز تا اول نوروز 50 شب و 50 روز و در مجموع 100 شب و روز مانده است آن را سده می نامند.

سده جشنی است كه به روایت تاریخ  تا قبل از صفویان نه تنها بین مردم عادی بلكه میان پادشاهان و حاكمان نیز برگزار می شده است اما از آن زمان به بعد تنها به جمع كوچك زرتشتیان محدود شد. البته لازم به ذکر است که سده از جمله جشن های مذهبی زردشتیان نبوده و جشنی بومی و ملی به شمار می رفته است و در حال حاضر زردشتیان  این جشن را هم چون دیگر جشن های ایرانی زنده نگه داشته اند.

این جشن در کرمان هر ساله با نام جشن سده یا سده سوزی در بین تمامی اقشار مردم كرمان، مسلمان، زرتشتی، كلیمی در دهم بهمن ماه برگزار می شود. در بین چادرنشینان بافت و سیرجان سده سوزی چوپانی برگزار می شود كه شب دهم بهمن آتش بزرگی بنام آتش جشن سده، با چهل شاخه از درختان هرس شده كه نشان چهل روز “چله بزرگ” است افروخته و شعر سده سده دهقانی/ چهل كنده سوزانی/ هنوز گویی زمستانی را می خوانند.

در تهران نیز این مراسم همه ساله برپا می شود، در مراسم جشن سده آتش افروخته ، موسیقی نواخته و به شادی پرداخته می شود البته این آتش توسط موبدان زردشتی افروخته می شود.


درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic