تبلیغات
ایرانشهر - منشور کوروش بزرگ از 21 شهریور ماه تا 21 دی ماه در موزه ملی ایران
ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور
نوشته شده در تاریخ جمعه 7 آبان 1389 توسط خسرو حسین بختیاری (سید حسین موسوی) | نظرات ()

همانطور که می دانید قرار بود منشور کوروش کبیر در سال گذشته به مدت چهار ماه از سوی موزه بریتانیا به موزه ملی ایران تحویل داده شود تااین شئ باارزش ومهم در سرزمین اصلی خود به نمایش گذاشته شود ولی بعد موزه بریتانیا اعلام کرد که دو قطعه جدید از منشور کوروش یافت شده که باید مورد برسی و تحلیل قرار گیرد. در ادامه طی در خواست دوباره موزه ملی ایران موزه بریتانیا قبول کرد که منشور کوروش را از ٢١ شهریور ماه تا ٢١ دی ماه در اختیار موزه ملی ایران قرار دهد. روز ٢١ شهریور ماه منشورکوروش با حضور اقای رئیس جمهور واقای نیل مک گریگور مدیر موزه بریتانیا و خانم ازاده اردکانی رئیس کل موزه ملی ایران د ر همین موزه پرده برداری شد.

مدیر موزه بریتانیا در طی سخنرانی خودگفت:

پس از برگزاری دو نمایشگاه "امپراطوری فراموش شده "و"شاه عباس"ازسوی موزه ملی ایران در موزه بریتانیا برای موزه بریتانیا افتخار بزرگی بود تا بتواند منشور کوروش والواح میخی مربوط به ان را برای یک نمایشگاه عالی به موزه ملی ایران به امانت بسپارد. استوانه طی کاوش های باستان شناسی موزه بریتانیا در عراق شهر بابل در سال ١٨٧٩ کشف شد این استوانه در پای دیواری از شهر بابل بعد از فتح ان شهر توسط کوروش درسال ٥٣٩ قبلاز میلاد دفن شده بود. این استوانه به خط میخی بابلی نگاشته شده ودرمتن ان امده است که :

"باکمک خدای مردوک کوروش بابل را بدون جنگ فتح کرد وخدایان متعدد را حفظ کردومردمان مختلفی را که به بابل اورده شده بودند به سرزمین اصلی خود برگرداند"

انچه بر این استوانه حک شده خبر از تفکری روشن در عهد قدیم دارد که بسیار نادر مینماید از همین رو این استوانه نقش واثری خاص پیدا کرده استوانه کوروش توسط مردم جهان به عنوان سمبولی ازمقاومت و احترام شناخته میشود تا انجا که از کوروش در کتاب مقدس هم نام برده شده است. درحقیقت منشورکوروش درزمره میراث فرهنگی جهان محسوب میشود وهمین موضوع است که موزه بریتانیا را مکلف میکند به بهترین نحو از ان نگهداری کرده و به جهانیان معرفی کند. و حال فرصت مناسبی است تامنشور در سرزمین اصلی اش ایران مهد و زادگاه کوروش به نمایش گذاشتبه شود.

نیل مک گریگور

مدیر موزه بریتانیا

کشف استوانه:

استوانه کوروش درسال١٨٧٩میلادی درکاوش های هرمزد رسام از سوی موزه بریتانیا دربخش جنوبی ویرانه های موسوم به تل عمران (معروف به جمجمه) در بابل (عراق امروزی) کشف شد که احتمالا در زیر یکی از دیوارهای بابل باستانی روزگاری دفن شده بود. احتمال دارد کوروش کبیر این استوانه را به عنوان یک کتیبه پی بنا براساس یک سنت قدیمی به دست خود دران مکان قرار داده باشد.

هرمزدرسام کاشف منشور کوروش:

هرمزد رسام متولد سال١٨٢٦ میلادی است او با اینکه نامی ایرانی داشت در یک خانواده مسیحی اشوری در موصل به دنیا امد که در ان زمان زیر نظر خلافت عثمانی اداره میشد . رسام در١٩ سالگی همراه با  استن هنری لیارد به کاوش در تپهای باستانی نمرود پرداخت اوسپس به توصیه لیارد برای تحصیل به انگلستان رفت وهیات امنای موزه بریتانیا ازرسام خواست تاپس از لیارد به جای او به کاوش بپردازد. او بعدها با داشتن مجوزی از دولت عثمانی توانست به کاوش در اشور وبابل بپردازد  ازیافتهای مهم او میتوان به نقش برجستهای شکار شیر در کاخ اشور بانی پالوتزئیناتمفرغی دروازه بالاوات مربوط به شلمانسر سوم پادشاه اشور وهمجنین استوانه مربوط به نبونید وکتیبه های حاوی متن افرینش وافسانه توفان ونزدیک به یکصد هزار سند نوشتاری باستانی اشاره کرد  که مجموعه مهمی ازنوشتهای جهان باستان را تشکیل میدهد.

یکی از مهمترین یافته های او استوانه کوروش بود .به پاس یافته های پر ارزش او اکادمی سلطنتی علوم در تورین ایتالیا جایزه برازا شامل ١٢ هزار فرانک به رسام اهدا کرد. رسام پس از سال ١٨٨٢ بیشتر در برایتون در جنوب انگلستان اقامت داشت وبه نوشتن کتاب هایی درباره کاوش های اشوری وبابلی ومسیحیان خاور میانه وزندگی نامه خود مشغول بود. اما زندگی نامه او هرگز انتشار نیافت واز سرنوشت دست نوشته های او خبری در دست نیست.

رسام پس از یک زندگی پرماجرا در روز ١٦ سپتامبر ١٩١٠ دربرایتون درگذشت ودرانجا به خاک سپرده شد.  
درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.