تبلیغات
ایرانشهر - منشور کوروش را چه کسی پیدا کرد
ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور

ستوانه کوروش درسال١٨٧٩میلادی درکاوش های هرمزد رسام از سوی موزه بریتانیا دربخش جنوبی ویرانه های موسوم به تل عمران (معروف به جمجمه) در بابل (عراق امروزی) کشف شد که احتمالا در زیر یکی از دیوارهای بابل باستانی روزگاری دفن شده بود. احتمال دارد کوروش کبیر این استوانه را به عنوان یک کتیبه پی بنا براساس یک سنت قدیمی به دست خود دران مکان قرار داده باشد.

هرمزدرسام کاشف منشور کوروش:

هرمزد رسام متولد سال١٨٢٦ میلادی است او با اینکه نامی ایرانی داشت در یک خانواده مسیحی اشوری در موصل به دنیا امد که در ان زمان زیر نظر خلافت عثمانی اداره میشد . رسام در١٩ سالگی همراه با  استن هنری لیارد به کاوش در تپهای باستانی نمرود پرداخت اوسپس به توصیه لیارد برای تحصیل به انگلستان رفت وهیات امنای موزه بریتانیا ازرسام خواست تاپس از لیارد به جای او به کاوش بپردازد. او بعدها با داشتن مجوزی از دولت عثمانی توانست به کاوش در اشور وبابل بپردازد  ازیافتهای مهم او میتوان به نقش برجستهای شکار شیر در کاخ اشور بانی پالوتزئیناتمفرغی دروازه بالاوات مربوط به شلمانسر سوم پادشاه اشور وهمجنین استوانه مربوط به نبونید وکتیبه های حاوی متن افرینش وافسانه توفان ونزدیک به یکصد هزار سند نوشتاری باستانی اشاره کرد  که مجموعه مهمی ازنوشتهای جهان باستان را تشکیل میدهد.

یکی از مهمترین یافته های او استوانه کوروش بود .به پاس یافته های پر ارزش او اکادمی سلطنتی علوم در تورین ایتالیا جایزه برازا شامل ١٢ هزار فرانک به رسام اهدا کرد. رسام پس از سال ١٨٨٢ بیشتر در برایتون در جنوب انگلستان اقامت داشت وبه نوشتن کتاب هایی درباره کاوش های اشوری وبابلی ومسیحیان خاور میانه وزندگی نامه خود مشغول بود. اما زندگی نامه او هرگز انتشار نیافت واز سرنوشت دست نوشته های او خبری در دست نیست.

رسام پس از یک زندگی پرماجرا در روز ١٦ سپتامبر ١٩١٠ دربرایتون درگذشت ودرانجا به خاک سپرده شد
درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.