تبلیغات
ایرانشهر - کوروش بزرگ. قانون اساسی امریکا و بیانیه جهانی حقوق بشر
ایرانشهر
به نام خداوند کیهان و هور که چشم بد از خاک ایران بدور

در قانون اساسی امریکا روشهای بازرسی و پایش بسیاری هست که اجازه شکل گیری حکومت زورگویانه را نمیدهند. اگرچه امروزه دیگر کشور امریکا نمونه خوبی از "دموکراسی" در جهان شناخته نمیشود. اما قانون اساسی انها در سده هجدهم بسیار پیشرفته و ازادیخواهانه بود. با نوشتن قانون حقوق مدنی امریکا رویدادهای مهمی در تاریخ اندیشه سیاسی جهان روی داد. بند نخست این قانون با:"ما مردم ایالات متحده" اغاز میشود. این نخستین بار بود که در غرب از مردم سخن به میان می امد. تا این زمان(1780 میلادی) پایه های کشورداری دولت های غربی از اندیشه های "ماکیاولی" و کتاب او "شهریار" سرچشمه گرفته بود.ماکیاولی به حکومتهای نظامی (توتالیر)باور داشت و میگفت به هر بهایی که شده باید قدرت را نگاه داشت.

سالها پس از ان "جان لاک" اندیشه ورز سده 17 انگلستان در برابر چنین اندیشه ای ایستاد و بازنگری دیدگاه های ماکیاولی را خواستار شد. جان لاک در دوره پر تنشی از تاریخ انگلستان زندگی میکرد و میکوشید تا برای اداره کشورش شیوه ای را پیشنهاد کند که با چار چوب های مدنی و انسانی سازگارتر باشد. هنگامی که جان لاک پایه های فلسفی سیاسی خود را بنیان میگذارد همواره "کوروشنامه گزنفون" را پیش چشم داشت. من از سرپرستان کتابخانه جان لاک پرسیدم که ایا میان کتاب های او کوروشنامه هم هست؟ انها گفتند نه تنها یکی بلکه دو نسخه از این کتاب در کتابخانه لاک نگهداری میشود و او در کنار رویه های یکی از این دو کتاب یادداشتهای فراوانی نوشته است. واین نشان میدهد که این فیلسوف تا چه اندازه به کتاب گزنفون که سخنان کوروش در ان امده ارج میگذارده است. او بر پایه شیوه کشورداری کوروش بزرگ به این نتیجه رسیده بود که بایستگی ندارد دولت ها با زورگویی بر مردم فرمان برانند بلکه با دادگری هم میتوان فرمانروایی کرد. درباره اثرپذیری دموکراسی غرب و قوانین اساسی و حقوق مدنی امریکا از روش کشورداری کوروش بزرگ نیز باید نخست تاریخ شکل گیری کشور امریکا را شناخت. در سالهای نخستین

سده شانزدهم بود که انگلیسیها کانون های سیزده گانه ای در امریکا پایه گذاردند. به دنبال ان در 4 جولای 1776 با امضای بیانیه ای در فیلادلفیا بر ان شدند که استقلال کشور خود رااعلام کنند. هسته اصلی گروهی که استقلال امریکا را اعلام کردند سه چهره برجسته ان زمان "جورج واشنگتن" "بنجامین فرانکلین" و "تامس جفرسون" شکل میدادند. "واشنگتن" نخستین افسر پنج ستاره ارتش امریکا بود. "فرانکلین" نیز چهره ای علمی بود و "جفرسون" هم مغز اندیشمند این گروه نامیده میشد. تا ان زمان نظام سلطنتی تنها شیوه شناخته شده کشورداری در غرب در ان سالها(سده18) بود. اما جفرسون و ان دو تن دیگر بر ان شدند تا شیوه دیگری از کشور داری را بیابند. هم جفرسون و هم فرانکلین پیرو اندیشه های لاک بودند. در کتابخانه فرانکلین بیش از 7 نسخه از کتاب کوروشنامه گزنفون نگهداری میشود که دو نسخه از ان به روزگار خود فرانکلین باز میگردد. سرپرستان کتابخانه فرانکلین گفتند که وی در کنار رویه های کتاب "کوروشنامه" همانند جان لاک یادداشت های فراوانی نوشته است. جفرسون که نیز با اندیشه های ماکیاولی اشنایی داشت و اثار جان لاک را نیز خوانده بود افزون بر ان کتاب کتاب کوروشنامه گزنفون را نیز میشناخت. هنوز هم در کتابخانه جفرسون در "مانتی چرلو" ایالت ویرجینیا کتاب کوروشنامه نگهداری میشود. جفرسون یادداشتهای بسیاری در کنار برگهای کتاب نوشته و زیر برخی جمله ها خط کشیده است. از سوی دیگر با ان که کتابهای فرانکلین را به کتابخانه کنگره امریکا سپرده اند اما انگونه که کتابداران کتابخانه به من گفتند 170 جلد کتاب "کوروش نامه" در انجا نگهداری میشود. نویسندگان قانون حقوق مدنی امریکا با خواندن کوروشنامه گزنفون با اندیشه ها و روش کشورداری کوروش بزرگ اشنایی پیدا کرده و از ان الهام گرفته بودند. بی گمان میتوان ردپای نوشته گزنفون درباره ویژگی های رفتاری و کشورداری کوروش را در قانون حقوق مدنی امریکا پیدا کرد.

پس این را باید پذیرفت که نویسنگان قانون اساسی امریکا و نیز بیانیه جهانی حقوق بشر اندیشه هایی را شایسته نگریستن دانسته اند که در کوروش نامه گزنفون امده و از منش و کردار کوروش بزرگ سرچشمه گرفته بوده است.

درباره وبلاگ
چو ایران نباشد تن من مباد بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
اگر سر به سر تن به کشتن دهیم
از ان به که کشور به دشمن دهیم
دریغ است ایران که ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود

این تارنما در راه اگاهی رساندن خبرهای تاریخی و فرهنگی ایران زمین و شناساندن تمدن این سرزمین به مردمان این مرز و بوم کوشش میکند.
پاسخگوی سوالات شما در زمینه ایران شناسی و انجام کارهای فرهنگی هستم با من تماس بگیرید:09196867602
خسرو حسین بختیاری(سید حسین موسوی)
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
از دیدگاه شما دوست هم میهن رپ یا موسیقی ایرانی؟نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
صفحات جانبی
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به صاحب آن می باشد.